Osuszacze powietrza
Osuszacz adsorpcyjny EcoAir DD3 Classic-MK2
- 120
- 10.5
- 47
Osuszacze wilgoci to urządzenia, które znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których występuje nadmierna wilgoć. Domowy osuszacz powietrza pomaga zachować odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Świetnie sprawdzi się w kuchni, łazience lub piwnicy, ale także salonie, sypialni i biurze. Skutecznie zapobiega powstawaniu nieestetycznych i potencjalnie niebezpiecznych pleśni i grzybów, a tym samym niweluje ryzyko problemów zdrowotnych.
Zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zbyt duża wilgotność w domowych wnętrzach może powodować problemy z oddychaniem, utrudniać zasypianie i wzmagać objawy alergii oddechowych. Osuszacz powietrza pomaga zachować odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, co może pomóc w zadbaniu o odpowiednią kondycję dróg oddechowych, ale także włosów, skóry i paznokci.
Domowe osuszacze powietrza – kondensacyjne i adsorpcyjne
Na rynku dostępne są dwa rodzaje domowych osuszaczy powietrza – kondensacyjne i adsorpcyjne. Osuszacze adsorpcyjne to urządzenia cieszące się największą popularnością. Zasada ich działania opiera się na adsorpcji, czyli wytrącaniu wody na powierzchnię ciała stałego. Konstrukcja tego rodzaju osuszaczy powietrza składa się z pokrytego adsorbentem rotora. Adsorbent stanowi zazwyczaj żel krzemionkowy. Na rotorze, przez który przepływa powietrze, osadzana jest wilgoć. Tego rodzaju osuszacze świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, ponieważ są przystosowane do szerokiego zakresu temperatury i wilgotności powietrza. Mogą być wykorzystywane także w bardzo chłodnych i wilgotnych miejscach, takich jak chociażby piwnice.
Osuszacze kondensacyjne, nazywane także ziębniczymi, wykorzystują w działaniu efekt rosy. Ich konstrukcja składa się z kompresora, dwóch powietrznych wymienników ciepła oraz wentylatora. Nie wymagają uzupełniania czynnika osuszającego, jednak niezbędne jest regularne czyszczenie filtra powietrza. Kondensacyjne osuszacze powietrza najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje bardzo wysoka wilgotność i wysoka temperatura. Najefektywniej działają w warunkach wilgotności powyżej 80% i temperaturze powyżej 30˚C. W przeciwieństwie do osuszaczy adsorpcyjnych, modele kondensacyjne nie ogrzewają powietrza.
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze osuszacza powietrza do domu
Przy wyborze osuszacza powietrza do domu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest rozmiar i pojemność urządzenia. Osuszacze są dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach, dlatego ważne jest, aby wybrać osuszacz, który będzie w stanie skutecznie osuszyć powietrze w pomieszczeniu o określonym metrażu. Osuszacz powietrza Air&me Rohan ROHA0001 doskonale sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, nawet do 200 m2, absorbując przy tym z powietrza nawet 50 l wody dziennie. W mniejszych pomieszczeniach odpowiedni będzie chociażby model Ecoair DD1 Classic, przeznaczony do wnętrz o powierzchni 45 m2 i absorbujący 7 l wody, w ciągu 24 godzin ciągłej pracy.
Szukając odpowiedniego urządzenia, warto zwrócić także uwagę na efektywność energetyczną. Zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, w których osuszacz włączony jest przez wiele godzin dziennie, warto wybrać model, który jest nie tylko wydajny, ale i energooszczędny i ma wysoką klasę energetyczną. Osuszacze powietrza o wysokiej skuteczności nie tylko oszczędzają energię, ale także są bardziej przyjazne dla środowiska.
Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru osuszacza, jest poziom hałasu i konserwacja. Osuszacze powietrza do domu generują zazwyczaj hałas na poziomie 40-50 db. Wiele nowoczesnych modeli wyróżnia się jednak niższym poziomem hałasu, dzięki czemu mogą być stosowane także w sypialniach i pokojach dziecięcych. Niektóre spośród osuszaczy proponowanych przez markę Ecoair generują hałas nieprzekraczający 35 dB, co porównać można do szumu liści. Dzięki temu urządzenie nie zakłóca swobodnego funkcjonowania w domu i nie powoduje dyskomfortu.
Jak prawidłowo używać i konserwować osuszacz powietrza w domu
Aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności, należy ustawić wilgotność na odpowiednim poziomie. Wiele osuszaczy powietrza posiada higrometr, który określa poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Optymalny poziom wilgotności powietrza w domu powinien wynosić od 40% do 60%. Jeśli poziom wilgotności jest wyższy, należy zastosować osuszacze powietrza, aby obniżyć poziom.
Regularne czyszczenie i konserwacja osuszacza powietrza są niezbędne, urządzenie mogło działać sprawnie i efektywnie, zapewniając środowisko wolne od bakterii przenoszonych przez powietrze, w tym zarodników pleśni i grzybów. Filtr osuszacza powinien być regularnie sprawdzany i czyszczony. Częstotliwość wymiany filtra zależna jest od zaleceń producenta. Niektóre modele wymagają wymiany filtra jedynie co kilka miesięcy. Niezależnie od modelu wymiana lub czyszczenie filtra osuszacza jest szybkie i bezproblemowe, a regularna konserwacja urządzenia zapewnia pełną skuteczność jego działania.
Osuszacze powietrza przemysłowe – jakie powinny być?
Osiągnij doskonałą kontrolę nad wilgotnością w przemyśle dzięki naszym nowoczesnym i wydajnym przemysłowym osuszaczom powietrza. Nasza oferta obejmuje różnorodne modele osuszaczy wilgoci, doskonale dostosowane do zróżnicowanych potrzeb.
Dla sektora budowlanego proponujemy innowacyjne osuszacze powietrza budowlane, które skutecznie eliminują wilgoć z powietrza, wspierając tym samym procesy konstrukcyjne. Nasze osuszacze budowlane zapewniają nie tylko suchy klimat, lecz także chronią przed problemami związanymi z wilgocią, takimi jak osuszacze ścian.
Dodatkowo proponujemy elektryczne osuszacze powietrza, które są energooszczędne i łatwe w obsłudze, stanowiąc kompleksowe rozwiązanie dla różnych gałęzi przemysłu.
Oferujemy także:
Osuszacze pomieszczeń i nie tylko – zapraszamy!
Osuszacze ścian to nie wszystko, co u nas znajdziesz. Nasz sklep z oczyszczaczami i nawilżaczami powietrza zaprasza także po pozostałe produkty z kategorii takich jak: