Kurz w domu – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Regularne sprzątanie i wietrzenie domu to podstawowe czynności, pozwalające na utrzymanie należytego porządku w naszym otoczeniu. Czasami można mieć jednak wrażenie, że mimo intensywnych starań w domu ciągle zauważyć można kłęby kurzu. Skąd się one biorą i jak skutecznie zwalczać kurz w naszych mieszkaniach?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Skąd bierze się kurz w domu.
  2. Jaki jest skład kurzu.
  3. Czy kurz jest szkodliwy.
  4. Jak ograniczać ilość kurzu.
  5. Poznasz godny uwagi oczyszczacz powietrza.

Skąd się bierze kurz w domu?

Kurz — każdy go zna i wielu próbuje się go pozbyć. Jest to jednak czasami jak przysłowiowa „walka z wiatrakami”. Jak powstaje kurz w mieszkaniu i czym on w ogóle jest?

Kurz to mieszanina drobnych cząstek organicznych i nieorganicznych, które unoszą się w powietrzu i osiadają na powierzchniach. Jego skład oraz ilość mogą się różnić w zależności od miejsca, klimatu i warunków otoczenia. Kurz trafia do Twojego mieszkania na różne sposoby. Przede wszystkim, przynosisz go z zewnątrz na butach, torbach z zakupami czy ubraniach – drobne cząstki przyczepiają się do obuwia i odzieży wierzchniej, a następnie trafiają do wnętrza. To jednak nie wszystko, ponieważ kurz dostaje się również przez otwarte okna i drzwi.  

Ścieranie kurzów

Jaki jest skład kurzu?

Kurz — jak wygląda, każdy wie, ale ciekawostką może być to, z czego składa się kurz domowy. Okazuje się, że jego skład może znacząco różnić się w zależności  od miejsca zamieszkania.

Kurz składa się z różnego rodzaju cząstek. Najczęściej znaleźć w nim można martwy naskórek i włosy, sierść zwierząt domowych, drobinki piasku czy też cząsteczki włosia dywanów lub pyłki z ubrań. W przypadku osób mieszkających na terenach zadrzewionych w skład kurzu wchodzić może także pył z ptasich piór, szczątki owadów, roztocza oraz ich odchody, zarodniki pleśni, komórki bakterii. W kurzu znaleźć można także drobinki popiołu, drewna lub nawet — cząsteczki mikroplastiku oraz jaj owadów!

Nie da się ukryć — skład kurzu nie wygląda apetycznie. Dużo kurzu w mieszkaniu to jednakże nie tylko problem estetyczny, ale także — zdrowotny!

Czy drobinki kurzu są szkodliwe?

Nadmiar kurzu w domu nie jest niestety korzystny dla naszego zdrowia. Jego drobinki mogą bowiem dostawać się do dróg oddechowych człowieka. A to może być szczególnie niekorzystne dla osób cierpiących na alergie lub schorzenia układu oddechowego. Na kurz powinny także uważać osoby z obniżoną odpornością.

Kurz wywoływać może przede wszystkim reakcje alergiczne, a w ich efekcie — nadmierne łzawienie oczu, nieżyt nosa, nasilone kichanie, a nawet zapalenie spojówek. Dlatego właśnie należy dokładać wszelkich starań, aby możliwie sprawie usuwać zanieczyszczenia z otoczenia. Jest to ważne nie tylko w przypadku alergików.

Zamiatanie kurzów

Jak zapobiegać powstawaniu kurzu?

Ilość kurzu w naszych domach bywa przytłaczająca — nawet mimo regularnego sprzątania. Czy można pozbyć się kurzu raz na zawsze? Niestety, nie da się całkowicie wyeliminować kurzu. Można jednak przyczynić się do zmniejszenia jego ilości w naszym otoczeniu.

A zatem, jak pozbyć się kurzu z mieszkania? Do podstawowych działań należy regularne odkurzanie (odkurzacz powinien posiadać filtr HEPA), mycie podłóg oraz przecieranie powierzchni, na których osiada kurz. Działaniem, które pomoże pozbyć się kurzu, jest także częste otwieranie okien w mieszkaniu — w dobrze wentylowanym pomieszczeniu kurzu będzie zawsze mniej!

Obok domowych spokojów z kurzem możemy walczyć za pomocą nowoczesnych oczyszczaczy powietrza.

Czy warto mieć oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza umożliwia bieżące oczyszczanie powietrza w naszym otoczeniu. Pozwala skutecznie pozbyć się nie tylko kurzu, ale także pyłów zawieszonych, nieprzyjemnych zapachów, alergenów czy też zarodników pleśni. A to docenią nie tylko osoby uczulone i alergicy — czyste powietrze wpłynie pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka! Mając oczyszczacz, szybko zauważymy, że na powierzchni mebli kurzu odkłada się znacznie mniej!

Zakup oczyszczacza powietrza do domu zawsze będzie dobrym pomysłem. Jego obecność pomoże wyeliminować z otoczenia szkodliwe zanieczyszczenia o chorobotwórczym potencjale.

Oczyszczacz powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza z jonizacją warto kupić?

Na rynku jest wiele oczyszczaczy powietrza. Szukasz urządzenia o kompleksowym działaniu, które holistycznie zadba o „dobry klimat” w Twoim domu? Jednym z wyróżniających się modeli jest oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EUW. Jest to zaawansowany oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, idealny do pomieszczeń do 56 m². Oferuje przepływ powietrza do 450 m³/h i wydajność nawilżania do 750 ml/h, zapewniając skuteczne oczyszczanie i optymalny poziom wilgotności. Skuteczność urządzenia wspiera ponadto innowacyjna technologia jonizacji Plasmacluster — strumień 25000 jonów/cm³ neutralizuje alergeny, pyłki, kurz i roztocza.

Chcesz kupić oczyszczacz powietrza Sharp? Zapraszamy zatem do naszego sklepu! Posiadamy również oczyszczacze powietrza innych renomowanych marek. Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z pomocy naszych konsultantów, którzy podpowiedzą Ci, które urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany

SzukajTelefonKonto użytkownikaLista życzeńLista życzeńFacebookInstagramYoutubePołożenieEmailPorównajPDFPDFLista życzeńFAQOcenaOcenaOcenaBank iconClock iconFacebookPinterestPinterestAdresAdresObniżkaUdostępnij