Jaki zmiękczacz do wody wybrać?

Jak działa zmiękczacz wody? Zasadniczo urządzenia funkcjonują na zasadzie wymiany jonowej. Urządzenie jest wypełnione żywicą jonowymienną, która w stanie nasyconym zawiera jony sodu (Na⁺). W procesie wymiany jonowej, gdy twarda woda przepływa przez kolumnę z żywicą, jony wapnia i magnezu są zastępowane przez jony sodu. W wyniku tego procesu woda wypływająca z urządzenia jest zmiękczona, co oznacza, że zawiera znacznie mniej jonów wapnia i magnezu.

A zatem, jaki zmiękczacz do wody wybrać? Na co zwrócić uwagę, sięgając po tego rodzaju urządzenia? O tym kilka słów w dalszej części artykułu. 

Zmiękczacze wody do domu - jak dobrać urządzenie do mieszkania lub domu jednorodzinnego?

Przy doborze zmiękczacza wody nie kieruj się względami ekonomicznymi. Biorąc pod uwagę jedynie urządzenia określane przez producentów jako tanie i oszczędne energetycznie, możesz nie uzyskać zadowalającego rezultatu. Praca samego zmiękczacza nie wpłynie drastycznie na wysokość miesięcznych rachunków. 

A zatem, dobierając urządzenie do zmiękczania wody, zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mają wpływ na efektywność i praktyczność działania systemu. 

Zmiękczacz wody do domu a twardość wody w kranie

Przede wszystkim określ parametry wody - w Polsce dopuszczalne normy są dość rozbieżne i wahają się od 60 do 500 mg CaCO3 na litr wody. Twardość wody wyrażana jest m.in. w stopniach niemieckich (°dH), francuskich (°f lub °fH) czy stopniach angielskich (°e) i określa zawartość jonów wapnia i magnezu. Ta wiedza pozwala dobrać odpowiednią wydajność i rodzaj filtra. Jak sprawdzić, jaki poziom twardości ma woda w Twoim kranie? Możesz skorzystać z kilku metod.

Pierwsze badanie możesz przeprowadzić samodzielnie - pomoże ono wstępnie określić, z jakiego rodzaju wodą masz do czynienia na co dzień. Wystarczy, że napełnisz butelkę o pojemności około 360 ml wodą i dodasz do niej 10 kropel mydła w płynie. Potrząśnij nią energicznie. Zdejmij nakrętkę i określ ilość oraz puszystość piany powstałej na powierzchni roztworu. Jeśli jest jej dużo, oznacza to, że woda w Twoim kranie jest miękka. Mała ilość piany oznacza, że stężenie wapnia i magnezu jest większe.

Druga metoda to już badanie laboratoryjne. Jest ono precyzyjne i daje 100% pewność co do jakości wody. 

Test twardości wody przeprowadzisz także za pomocą testerów - paskowego lub kropelkowego. Warto o nie zapytać w sklepach ze sprzętem AGD. 

Głowica sterująca zmiękczacza do wody 

Głowica to jeden z najważniejszych, ale i najdroższych elementów całego urządzenia. Brak jakichkolwiek informacji na jej temat w specyfikacji zmiękczacza może sugerować, że jest ona słabszej jakości. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o ten element u źródła. 

Najlepsze głowice zmiękczacza wody to te, które pozwalają wprowadzić ustawienia i dostosowywać je wedle własnych potrzeb. 

Złoże jonowymienne, żywica zmiękczająca

O złożu wspominaliśmy już na początku tego artykułu. To drugi znaczący komponent urządzenia. To właśnie przez złoże jonowymienne przechodzi zmiękczona już woda. Co ważne, jest to element, który charakteryzuje się bardzo długim okresem przydatności - jego całkowita wymiana następuje najczęściej po około 10 latach! 

Niemniej, żywica jonowymienna po pewnym czasie użytkowania zmiękczacza ulega nasyceniu, co oznacza, że nie jest już w stanie skutecznie wymieniać jonów. W takim przypadku konieczne jest jej zregenerowanie, które polega na przepłukaniu żywicy specjalnie przeznaczoną do tego solą. 

Zmiękczacze wody i natężenie przepływu wody

Natężenie przepływu wody jest zależne od wielkości gospodarstwa i liczby osób go zamieszkujących. Szacuje się, że w lokalach mieszkalnych zamieszkałych przez 3 lub 4 osoby (zużywające łącznie od 10 do 12m3 wody miesięcznie) wystarczy kompaktowy zmiękczacz wody o pojemności do 20 litrów złoża jonowymiennego. W przypadku większych rodzin najlepiej rozważyć zakup zmiękczacza z pojemnością 30 litrów żywicy lub większą.

Przed zakupem skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże dobrać zmiękczacz wody dopasowany do potrzeb i warunków lokalowych.  

Średni koszt eksploatacji zmiękczacza do wody

Koszt eksploatacji zmiękczacza do wody wiąże się bezpośrednio ze zużyciem wody oraz zakupem soli, służącej do przeprowadzenia procesu regeneracji złoża. 

Na podstawie tego, o czym już zdołaliśmy wspomnieć wyżej, szacuje się, że jedna osoba zużywa średnio 2-3 m3 wody na miesiąc. W związku z tym rodzina 4-osobowa w przeciągu 30 dni zużyje od 10 do 12 m3 wody. Przy tym założeniu urządzenie pobierze maksymalnie do 170 litrów wody oraz będzie trzeba zużyć do 12 kg soli na regenerację złoża.  

W zależności oczywiście od zamieszkiwanego regionu poniesione koszty będą się różnić. Niemniej średni koszt za zużycie wody (uwzględniając przy tym również cenę za sól) powinien wzrosnąć do około 20 zł miesięcznie. W porównaniu z kosztami serwisowania poszczególnych urządzeń AGD - degradacji elementów przez kamień i ich wymiana - jest to niewielka cena, która nie nadszarpnie mocno domowego budżetu. Wniosek? Zmiękczacze do wody = niskie koszty eksploatacji.

Jaki zmiękczacz wody wybrać? 5 urządzeń wartych uwagi

Dobór zmiękczacza wody do domu jest kluczowym zadaniem, które wymaga uwzględnienia tych aspektów, o których wspomnieliśmy już wyżej. Biorąc je pod uwagę, przygotowaliśmy zestawienie 5 zmiękczaczy wody i przybliżyliśmy ich parametry, aby pomóc Ci w wyborze urządzenia.

Firma/model zmiękczaczaPojemność złoża(litr)Przepływ(m3/h)Pojemność jonowymiennaŚrednie zużycie soliPojemność zbiornika na sól
Klarwod CS RUBY201,5602,046
USTM Claro251,2713,5180
USTM Primo121,0341,834
Klarwod CS Helix302,3903,058
Klarwod QUADRO MONO432,61424,375

Dlaczego zdecydować się na zakup zmiękczacza wody? 

Korzyści, jakie otrzymujesz, kupując zmiękczacz wody do domu to:

  • dłuższa żywotność sprzętów AGD, armatury łazienkowej i innych;
  • ładniejsza skóra oraz włosy;
  • ochrona instalacji wodnej przed korozją i/lub zakamienieniem;
  • kuchnia i łazienka bez osadów wapiennych;
  • miękkie ubrania po praniu;
  • brak potrzeby częstego stosowania detergentów do oczyszczania powierzchni, mającej styczność z wodą.

Jaki zmiękczacz do wody wybrać? Podsumowanie 

Zmiękczacze wody są szeroko stosowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w różnorodnych branżach przemysłowych, gdzie jakość wody ma kluczowe znaczenie dla procesów technologicznych, efektywności energetycznej oraz trwałości sprzętu. 

Dobór odpowiedniego zmiękczacza wody zależy od wielu czynników, w tym od przepustowości, twardości wstępnej wody, oraz od wymagań specyficznych dla danej instalacji czy procesu przemysłowego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany

SzukajTelefonKonto użytkownikaLista życzeńLista życzeńFacebookInstagramYoutubePołożenieEmailPorównajPDFPDFLista życzeńFAQOcenaOcenaOcenaBank iconClock iconFacebookPinterestPinterestAdresAdresObniżkaUdostępnij